Sziget éghajlata, növényzete

Északi területek

 

Éghajlati jellemzők

A sziget északi területeire tundra éghajlat jellemző, ahol moha borítja a fagyos talajt, ezért ezt a részt mohos tundrának nevezzük. Két évszak különül el: a 8-10 hónapos zord tél; és a 2-4 hónapig tartó hűvös nyár. Ekkor a fagyott, rossz minőségű talaj felső része fellazul. Ebben az időszakban a tundrát tavak borítják. A nyári nappalok maximum hőmérséklete 7-12°C körüli, míg télen mértek már -50°C-ot is. A tundrát többnapos nappalok és éjszakák jellemzik. A napsugarak alacsony hajlásszögben érik a felszínt, az évi középhőmérséklet 0°C alatt van. A csapadékmennyiség igen kevés.

 

Az elpusztíthatatlan sziget legendája

A szigeten azt mesélik, hogy 150 évvel ezelőtt egy óriási vihar sújtott le a szigetre. Ez a vihar nagyon nagy mértékű kárt okozott a szigeten. Mindent letarolt, falvakat, városokat, az erdők után csak földön fekvő fák maradtak. Az emberek menedékekbe húzódtak: sziklák mögé, barlangokba, azonban sokan nem tudtak megmenekülni. Miután lesújtott a vihar, az emberek nem tudták mi tévők legyenek, ugyanis házaik és területeik teljesen romokban álltak. 1 nap elteltével azonban csodával határos módon minden újjá lett. Az emberek házai újra épültek, az erdőkben és területeken a fák és növények is újra nőttek, mintha csak visszforgott volna az idő. Azóta mindenki boldogan él itt és úgy tartják, hogy a sziget elpusztíthatatlan.

 

Növényvilág

A tundra olyan terület, ahol az alacsony hőmérséklet meggátolja a fák növekedését, ezért alakultak ki az úgynevezett törpefák, törpecserjék. A különböző okok miatt miatt mozgó, süppedékeny talajon a növényzet sokkal nehezebben telepszik és marad meg. A talajt összefüggő növénytakaró - a mohos tundra esetében moha - borítja. Az északabbi részeken fenyőerdők találhatók. Helyenként előfordulnak mocsaras területek, lápok.

 

Állatvilág

A rövid nyáron sok állat fordul meg itt, így rovarok, madarak (sirályok, vöcsökfélék, sarki csér), gyíkok, rágcsálók (pl. lemmingek) és nagytestű emlősök találnak itt táplálékot. A tengerparti területeken az élővilág gazdagabb, mint a partoktól távolabb. A nagyobb emlősök közül jellemző a sarki nyúl, sarki róka, sarki farkas, a rénszarvas,a jegesmedve és a pézsmatulok is.

_________________________________________________________

__________________________________________________

 

 

Déli területek

- keménylombú erdő

- másodlagos növényzet: macchia

- citrusfélék, gránátalma (mandarin, füge, citrom, Buddha ujja)

- magasabb vidék (domb) északon: szőlőtermesztés

- meleg, száraz nyarú éghajlat (mediterrán)

- rövid tavasz

- meleg, száraz nyár

- rövid, csapadékos ősz

- enyhe és csapadékos tél (eső formában)

- a növényzet 15%-át ismeretlen növények fedik- a terület 30%-a még felfedezetlen

- a napok jellemzői: rövid nappalok, hosszú éjszakák

 

Növényzet:

fafajták:

- akácia

- atlaszcédrus

- magyaltölgy

bozótos/cserjék:

- boróka

- rozmaring

gyepszint:

- orchideák

-zsálya

- kakukkfű, borsika

- csokimenta

- kankalin

- nőszirom

 

Állatvilág:

 

Hüllők:

- gekkó, kaméleon, teknős béka

 

Szárazföldi állatok:

- vadkecske, ibériai hiúz, vaddisznó, barna medve, vadmacska, dámszarvas, nyúl, rókák

 

Legenda:

Egyszer egy barangoló tudós ember elment felfedezni a déli erdőt, amikor a sárkány fészkébe toppant. A sárkány nem volt otthon, majd hirtelen nagy vihar kerekedett. A tudós egy nagy, fekete alakot látott jönni a levegőből, melynek nagy szárnyai voltak. Csak akkor vette észre, hogy ez egy sárkány, amikor leszállt és nagy üvöltéssel üdvözölte az embert. Az ember félelmében egészen északig futott, és a vihar ugyanúgy haladt vele, miközben a sárkány követte őt. A sárkány közbe nagy pusztításba kezdett, az egész déli területet elpusztította, miközben követte az embert. Eközben a tudós ember északra ért, észrevett egy követ, amibe egy nagy, fényes kard volt beleállítva. A tudós megpróbálta kihúzni a kardot, de nem sikerült neki. A viharban hirtelen egy fényes alak tűnt elő, mely egy lovag volt, aki egy unikornis-szarvú patkányon lovagolva érkezett. A lovag kihúzta a kardot, majd a vihar hirtelen eltűnni látszott, kirajzolódott a sárkány igazi alakja. A sárkány észrevette, hogy a vihar, amit ő keltett, hirtelen eltűnni látszott, nagy menekülésbe kezdett. Azóta nem kerekedett vihar, és az északi és déli területen két különböző legenda terjedt el. A déli terület városa újjáépült magától, míg az erdőt egy druida állította vissza eredeti állapotába.

 

 

 

 

 

 

Hőmérsékleti és csapadékmennyiségi táblázat az északi területeken

Hónap

január

február

március

április

május

június

július

augusztus

szeptember

október

november

december

Max. hőmérséklet (°C)

-4,6

-4,7

-5,1

-1,2

3,1

7

9,9

9,3

6

1,4

-1,3

-3,5

Min. hőmérséklet (°C)

-10

-10,7

-10,7

-6,3

-1,7

1,1

3,5

3,5

1,4

-2,7

-5,8

-8,6

Átlaghőmérséklet (°C)

-7,3

-7,7

-7,9

-3,8

-0,7

4,1

6,7

6,4

3,7

-0,7

-3,6

-6,1

Átlagos csapadékmennyiség (mm)

47

49

47

49

55

62

87

85

89

66

73

74

Havi napsütéses órák száma

31

84

186

240

186

150

186

124

90

62

30

0